Ortak Dersler Genel Bilgilendirme

Sisteme Nasıl Giriş Yapılır

Sisteme giriş yapabilmek için gerekli yönlendirmelere

http://uzem.erzincan.edu.tr/index.php/linkler/317-ogrenci-oys-kilavuz linkinden ulaşabilirsiniz.

Sisteme ilk kez giriş yapacaklar için;


Kullanıcı Adı : Öğrenci numaranız(başında "o" harfi olacak şekilde). Örn: o111255000
Şifre              : TC. Kimlik numaranızın ilk beş rakamı. Örn: 46537 (46537000000) yada
                    Öğrenci Numaranızın son beş rakamı. Örn: 55001 (o111255001)

Sistemi kullanmaya başladıktan sonra öğrenmek için;


Kullanıcı adı              : Kullanıcı adı hiçbir şekilde değiştirilemez.

Şifre                            : Şifrenizi unutmanız durumunda Öğrenci Yönetim Sistemi giriş sayfasında (http://oys.erzincan.edu.tr/) şifremi unuttum bölümünden alabilirler. Bunun için Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemde size kayıtlı olan e-posta adresine giriş yapmalısınız. Yeni şifreniz kayıtlı olan e-posta adresinize gönderilecektir. Eğer sistemde kayıtlı olan e-posta adresi size ait değilse ya da kullandığınız e-posta adresi değilse, e-posta adresi değişikliğini program koordinatörüne başvurarak değiştirmelisiniz.

Program koordinatörü listesi ( http://uzem.erzincan.edu.tr/index.php/anasayfa/duyurular/299-ortak-dersler-koordinator-listesi )

Sistem Nasıl Kullanılır

Sisteme giriş yapabilmek ve sistemi kullanabilmek için gerekli yönlendirmelere http://uzem.erzincan.edu.tr/index.php/linkler/317-ogrenci-oys-kilavuz linkinden ulaşabilirsiniz.

Sisteme Girişte Sorun Yaşanırsa Ne Yapılmadır

Kayıtlı olduğunuz birimlerde (fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu) görevlendirilmiş program koordinatörüne sorunu bildirmelisiniz.

Uzaktan Eğitim Sanal Sınıf Oluşturulma Şekli ve Derslerin Yapılması


           Sanal Sınıf bölümünde Dersler oluşturulurken, tüm bölümlere tanımlanmış ve konu anlatılacak olan ilk ders adı ''Genel Sanal Sınıf Oturumu'', ilgili bölümlere ait tanımlanmış dersler ise ''soru-cevap Dersi sanal sınıf oturumu'' şeklindedir.

Öğrencilerimizin haftalık ders programında yer alan ilgili dersin gün ve saattinde Soru-cevap dersleri yapılacaktır. ilk bir saatte daha önce yapılan genel ders videosu izlenecek ve sonraki bir saate ise soru cevap dersi canlı olarak başlayacaktır. Özetle Soru-cevap dersleri haftalık ders programında belirtilen ders saatinden 1 saat sonra canlı olarak yapılacaktır. Örn: Soru cevap dersi Haftalık ders programında 10.00-12.00 arasında ise öncelikle o haftaya ait genel sanal sınıf isimli dersin videosunu saat 10.00' dan 11.00'a kadar izleyebilecek ve sonrasında soru cevap dersine katılmak için yine sanal sınıf bölümünden soru cevap sanal sınıf isimli derse saat 11.00 ' de katılacaktır. (Her öğrencimizin bir dersi için sanal sınıf bölümünde ilgili haftaya ait bir ''genel ders oturumu'' birde ''soru cevap dersi oturumu'' olacaktır.)

Devam Zorunluluğu

Uzaktan Eğitim Ortak Zorunlu Dersler programı kapsamında yapılacak (Yabancı Dil-I, Türk Dili-I, A.İ.İ.T-I) canlı (sanal) derslere %40 katılım zorunluluğu vardır. Ayrıca Soru cevap dersinden önce anlatılan Genel Derse %40 katılım zorunluluğu vardır. Özetle; %40 Genel Derse, %40 öğrencinin ders programında yer alan gün ve saatte ki canlı yapılacak Soru-Cevap Sanal Sınıf dersine katılması zorunludur.

2016-2017 Kullanıcı Giriş Bilgileri

Sisteme ilk kez giriş yapacaklar için;

Uzaktan Eğitim Yönetim sistemine ( oys.ezincan.edu.tr ) giriş yapılmalıdır.

Kullanıcı Adı : Öğrenci numaranız(başında "o" harfi olacak şekilde). Örn: o111255000
Şifre             :
Öğrenci numaranızın son beş rakamı. Örn: 55000 (111255000) veya
                      
TC. Kimlik numaranızın ilk beş rakamı. Örn: 46537 (46537000000)

ÖNEMLİ: Sisteme kullanıcı eklemeleri Merkezimiz tarafından 30.09.2016 tarihine kadar yapılacağından, sisteme bu tarihten sonra giremeyenlerin Merkezimizi araması gerekmektedir.

( Öğrencinin sisteme eklenmesi için kayıt yapmasına gerek yoktur. )

Sistemi kullanmaya başladıktan sonra öğrenmek için;

Kullanıcı adı : Kullanıcı adı hiçbir şekilde değiştirilemez.
Şifre             : Şifrenizi unutmanız durumunda Öğrenci Yönetim Sistemi giriş sayfasında (http://oys.erzincan.edu.tr/) şifremi unuttum bölümünden alabilirler. Bunun için Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemde size kayıtlı olan e-posta adresine giriş yapmalısınız. Yeni şifreniz kayıtlı olan e-posta adresinize gönderilecektir. Eğer sistemde kayıtlı olan e-posta adresi size ait değilse ya da kullandığınız e-posta adresi değilse Uzaktan Eğitim Merkezimizi arayınız.

 

ÖĞRENCİ GÖRSEL KULLANIM KLAVUZU ( OYS KULLANIM KLAVUZU )

Öğrenci Sınava Giriş Broşürü ve Sınav Hakkında Bilgiler

Öğrenci Sınava Giriş Broşürü İçin Tıklayınız.


Arasınavlar (Vizeler) Hakkında Genel Bilgiler

 • Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar'ın 12. maddesinin 3. bendinde "Gözetimsiz yapılan ölçme değerlendirme etkinliklerinin genel başarıya etkisi, uzaktan öğretimde % 20'den fazla olamaz." ibaresi yer almaktadır. Belirtilen maddeye göre internet aracılığı ile yapılacak arasınavların (vize) genel başarıya etkisi % 20 olacaktır. Üniversitemiz Meslek Yüksekokulunda yapılacak final sınavlarının genel başarıya etkisi ise % 80 olacaktır.
 • Arasınava sınav süresi boyunca sadece 1 defa giriş yapılabilmektedir. herhangi bir nedenden dolayı çıkış yapılması durumunda tekrar sınava giriş yapılamayacaktır.
 • Arasınavlarda, sınavın Öğrenci Sınava Giriş Broşüründe yer alan yönergelere göre başlatılması ve sonlandırılması tamamen öğrencinin sorumlulundadır. Arasınav başlatıldıktan sonra yaşanılacak internet kesintisi, elektrik kesintisi, yanlışlıkla bilgisayarın kapatılması yada sistemden çıkış yapılması gibi yaşınılacak tüm durumlardan öğrenci sorumludur.
 • Arasınava giriş belirtilen saat itibari ile başlayacaktır. Arasınav sınav süreleri her ders için farklı olabilir.

 

Sınav Tarihleri

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

İLAHİYAT FAKÜLTESİ

EĞİTİM FAKÜLTESİ

Sertifika Programları

Sertifika Programları

 • Aile Danışmanlığı
 • 4-6 Yas Grubu Çocuk Eğitimi
 • Çocuk Resimleri Yorumlama
 • Hasta ve Yaşlı Bakım
 • Oyun Terapisi Uygulayıcı
 • Hasta Kabul İşlemleri
 • Tıbbi Sekreterlik ve Dökümantasyon
 • Kodlama ve Robotik Eğitmeliği
 • NLP Practitioner (NPL Uygulayıcı)
 • Mental Aritmetik Eğitmenliği
 • WISC-R Zeka Testi
 • Akıl Zeka Oyunları Eğitmenliği
 • Hızlı Okuma Eğitmenliği
 • Singapur Matematiği Eğitmenliği
 • Hafıza Teknikleri Eğitmenliği
 • Eğitim Koçluğu
 • Akıl-Zihin Haritaları
 • Yaşam Koçluğu
 • Temel Yazılım Eğitimi
 • Öğrenci Koçluğu
 • Yönetici Koçluğu

Uzaktan Eğitim Sertifika Programı

Uzaktan Eğitim Merkezi Sertifika Programları İçin Tıklayınız.

Android ve IOS Apple Cihazlarda Perculus Uygulaması Hk.

Android ve IOS Apple Uyumlu Cihazlarda oys.erzincan.edu.tr adresinde sanal sınıf dersi başlatılırken öncelikle normal internet tarayıcısından Uzaktan Eğitim Sistemi açılır ve sanal sınıf bölümünden "Derse katılabilirsiniz." linkine tıklanılır. İnternet tarayısının  Play Store yada AppStore'a yönlendirmesiyle Perulus uygulaması kurulumu tamamlanır. Kurulum tamamlandıktan sonra perculus uygulaması kapatılır ve tekrar internet tarayıcısında sanal sınıf bölümü açılarak tekrar "Derse katılabilirsiniz." linkine tıklanılır ve tarayıcı perculus uygulamasını açıp herhangi giriş bilgisi ve Erişim Kodu istemeden derse katılabilmenizi sağlayacaktır. Özetle Perculus aracılığı ile derse katılırken Erişim Kodu gibi bilgileri girmeden derse katılabilmek için normal internet tarayıcınızdan oys.erzincan.edu.tr adresi açılmalı ve buradan derse katılım gereçekleştirilmelidir. Perculus uygulamasını çalıştırıp derse katılmak isteyen arkadaşlar erişim kodu gibi bilgilerle karşılşacak ve derse katılamayacaktır.

Önemli: Perculus uygulaması ile sadece canlı yapılan sanal sınıf derslerine katılım gerçekleştirlmektedir. Oturum süresi geçmiş kayıtlı derslerin videoları izlenememektedir.

Canlı ve Geçmiş derslerin tamamını izleyebilmek için;

http://uzem.erzincan.edu.tr/index.php/linkler/315-android-rehberi  (Android)


http://uzem.erzincan.edu.tr/index.php/linkler/314-ios-rehberi  (IOS Apple)